جلسه هم‌اندیشی زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز «صنایع فرهنگی و خلاق» ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی با حضور جمعی از نمایندگان دستگاه‌های مرتبط در سالن جلسات سازمان جهاددانشگاهی استان برگزار شد.

به گزارش ایکنا از آذربایجان‌شرقی، جلسه هم‌اندیشی زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز«صنایع فرهنگی و خلاق» ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی با حضور جمعی از نمایندگان دستگاه‌های مرتبط  امروز در سالن جلسات سازمان جهاددانشگاهی استان برگزار شد.

جعفرمحسنی، رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی، در این جلسه با بیان این‌که سال گذشته اولین دوره‌ زون صنایع خلاق و فناوری در نمایشگاه ربع رشیدی برپا شد که حرکت خوبی بود و استقبال خوبی از آن شد، اظهار کرد: با توجه به این‌که جهاد دانشگاهی کشور دارای پارک علم و فنلوری بوده و در سطح کشور در این رابطه فعالیت می‌کند از این رو مسئولیت زون «صنایع خلاق و فرهنگی» به این سازمان واگذار شده است.

وی با تاکید بر این‌که فرهنگ شاکله‌ اصلی جامعه است، خاطرنشان کرد: باید تمامی مسئولان در این رابطه همت کرده و اهتمام ویژه‌ای داشته باشند.

محسنی، در ادامه به وضعیت فضای مجازی و هجمه‌های دشمنان در قالب برنامه‌ها، گیم‌ها و... اشاره کرد و افزود: این موضوعات می‌طلبد که تلاش بیشتری در حوزه فضای مجازی و فرهنگی داشته باشیم و از نوآوری‌ها و فناوری‌های که توسط جوانانمان برای این حوزه خلق می‌شوند، حمایت کنیم.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان‌شرقی، به محورهای «زون نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت‌ساز» نیز اشاره کرد و افزود: پویانمایی، مفهوم‌سازی، گردشگری، کتاب‌های مصور، هنرهای تجمسی و اجرایی، مصنوعات هنری و دستی، نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای در قالب تولید، ارتقا، تبلیغ و تجارت کالاهای فرهنگی، بازی‌های رایانه‌ای، خدمات فرهنگی و دیجیتال خلاقانه، سرگرمی‌های آموزشی، علمی و فرهنگی، محتوای دیجیتال و... از جمله محورهای این زون است.

اکبر فرزین مقدم، جانشین مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی نیز در این جلسه بیان کرد: ششمین نمایشگاه و جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی در چهار محور ایده‌های فناورانه، توسعه و تجاری‌سازی فناوری، فروش محصولات دانش‌بنیان و نیازمندی‌های فناورانه از ۱۰ الی ۱۴ آبان ماه در نمایشگاه بین المللی تبریز برگزار می‌شود.

وی با بیان این‌که نمایشگاه فناوری ربع رشیدی در راستای بهبود فضای کسب و کار دانش بنیان وبا رویکرد توسعه و تجاری سازی فناوری برگزار می‌شود، افزود: دوره اول نمایشگاه در سال ۸۴ برگزار شده و دوره‌های بعدی نیز به ترتیب از سال ۹۳ تاکنون برگزار می‌شوند.

مقدم با تاکید بر این‌که این نمایشگاه از سال ۹۶ با عنوان «نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی(RINOTEX)» برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: در نمایشگاه نوآوری و فناوری سال گذشته ۲۶ رویداد تخصصی برگزار شده و همچنین هزار و ۷۳۲ طرح مشارکت داده شدند که ۳۵۴ طرح آن خارج استانی و ۲۰ طرح نیز خارجی بود.

جانشین مدیر منطقه ویژه علم و فناوری ربع رشیدی در ادامه به اثربخشی پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی نیز اشاره کرد و گفت: از مجموع ۲۶۷ طرح فناورانه، ۴۴ طرح منجر به کسب و کار دانش بنیان شدند و در حقیقت شاهد تحقق هدف ۱۶,۴۸ درصدی در پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری بوده‌ایم.

احد حاجی بلند، معاون فرهنگی سازمان جهاددانشگاهی آذربایجان شرقی، نیز در این جلسه با تاکید بر این‌که اقتصاد فرهنگ و هنر در توسعه‌ پایدار جایگاهی راهبردی دارد، افزود: عدم شفافیت در حوزه اقتصاد فرهنگ و هنر استان مانع از ان می‌شود که اطلاعات دقیقی در دست داشته و بتوانیم منطبق بر آن برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشیم.

وی با تاکید بر این‌که زون «نوآوری و فناوری‌های نرم و هویت ساز صنایع خلاق و فرهنگی» ظرفیت مناسبی در استان ایجاد می‌کند تا فناوران و نوآوران این حوزه بتوانند علم و دانش خود را در معرض نمایش قرار داده و به مرحله تجاری‌سازی برسانند، بیان کرد: ضرورت دارد که در حوزه‌ی فرهنگی و اجتماعی ارتباط نظام‌مند ایجاد شود.

تاریخ :‌ 14 آبان 1397, 09:54 بازدید : 9