حمایت‌ از فعالیت‌های پژوهشی و دانش‌بنیان با موضوعات قرآنی

حمایت‌ از فعالیت‌های پژوهشی و دانش‌بنیان با موضوعات قرآنی

حسن ربیعی با تاکید بر اینکه از طریق وقف‌ باید اقداماتی انجام شود تا دستگاه‌ها فرهنگی قرآنی وابستگی ۱۰۰‌ درصد خود را از منابع دولتی کم کنند، از ‌حمایت‌ ‌سازمان اوقاف در خصوص فعالیت‌های پژوهشی و دانش‌بنیان قرآنی خبر داد.
حسن ربیعی، مدیرکل دفتر ریاست، روابط عمومی‌ وامور بین الملل سازمان اوقاف در گفت‌وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، در پاسخ به این سوال که با توجه به حمایت‌های جدید مالی سازمان اوقاف از فعالیت‌های دانش‌بنیان، آیا فعالیت‌های پژوهشی و قرآنی دانش‌بنیان نیز شامل این حمایت‌های خواهد شد و به چه‌شکل، گفت: علوم انسانی از مواردی است که در نظام جمهوری اسلامی ایران مخصوصا با سیاست‌ها و تصمیماتی که جدیدا در رابطه با کاهش حجم منابع دروس انسانی در دانش‌سراها و دانشگاه‌ها گرفته شده یکی از حوزه‌های مورد توجه سازمان اوقاف است.

وی افزود: یکی از مواردی که رهبر معظم انقلاب نیز به آن تاکید داشتند و سال‌ها به این نکته اشاره کرده‌اند و مسئولین را هم متذکر می‌کنند، بحث علوم انسانی و اسلامی است؛ که باید علوم انسانی ما نشات گرفته از اسلام و قرآن باشد.

فرهنگ ما باید با رویکرد اسلامی و قرآنی باشد

ربیعی با تاکید بر اینکه در حال حاضر عمده منابع و عقبه دروس انسانی و دروس مرتبط با معارف و موضوعات از این دست ‌برگرفته از کتب و منابع خارجی است، گفت: به همین دلیل باید در این حوزه بیش‌ از پیش کار کرد. فرهنگ در کشور ما موضوعی است که باید به صورت عام به آن توجه شود و آن هم باید فرهنگی با رویکرد اسلامی و قرآنی باشد.

قرآن بزرگترین سرمایه پیشرفت‌ کشور است

سخنگوی سازمان اوقاف، قرآن را بزرگترین سرمایه پیشرفت‌ کشور دانست و افزود: ‌در موضوعات پژوهش در رابطه با قرآن باید از همه ابعاد و اقسام، مطالعات قرآنی انجام شود، لذا برای حمایت از این حوزه جای بسیاری وجود دارد.

در کشور وقف‌های قرآنی کمی داریم

وی با اشاره به اینکه وقف‌های قرآنی در کشور بسیار اندک است، تصریح کرد: ما در کشور وقف‌های قرآنی کمی داریم و یکی از گله‌های همیشگی مجموعه‌های نظام در مجموعه‌های قرآنی و دستگاه‌ها فرهنگی قرآنی کشور این است که منابع آنها وابسته به دولت است و اگر دولت مسیر مالی فعالیت‌های آنها را ببندد، فعالیت‌های قرآنی با آسیب مواجه می‌شوند.

حمایت سازمان اوقاف از تحقیقات و پژوهش‌های قرآنی

ربیعی بیان کرد: پیشنهاد ما این است که با وقف‌‌های علمی، پژوهشی و قرآنی اقداماتی انجام شود تا دستگاه‌ها فرهنگی قرآنی کشور وابستگی 100‌ درصد خود را از منابع دولتی کم کنند. روی موضوع منابع مالی در حوزه تحقیقات و پژوهش‌های قرآنی هم قطعا سازمان اوقاف می‌تواند حمایت کند چراکه ما چیزی عمیقتر، بزرگتر و مهمتر از مبانی قرآن نداریم.

همه علوم ‌باید ذیل قرآن تعریف شود

مدیرکل روابط عمومی‌ وامور بین الملل سازمان اوقاف خاطرنشان کرد: همه علوم ‌باید ذیل قرآن تعریف شود. یعنی علوم انسانی، علوم فناوری و علوم روز و تکنولوژی باید ذیل قرآن و علوم قرآنی تعریف شود تا کاربرد موثر و مفیدی در جامعه داشته باشد چراکه به تنهایی کارایی مورد نظر خود را نخواهند داشت.
کلیه حقوق برای مرکز رشد سازمان فعالیت های قرآنی دانشگاهیان کشور محفوظ بوده و بازنشر مطالب منتشر شده تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.