» » افق رویداد

  افق رویداد اصالتاً یک گروه مهندسی است و هسته فعالیت آن در دانشگاه صنعتی شریف شکل گرفت. تخصص این گروه طراحی سرویس‌های اینترنتی با استفاده از فضای دیجیتال در بستر اینترنت است و تمام تلاش خود را از زمان آغاز به فعالیت به کار بست تا خدماتی از این جنس را به شکل بهتری ارائه نماید.

گروه «افق رویداد» سابقه کار در زمینه طراحی سرویس‌های آموزش پزشکی، شبکه‌های اجتماعی، تبلیغاتی و ... را دارد و در مورد این سرویس قرآنی باید گفت ضرورت انجام این کار و ارائه این سرویس بیش از پیش احساس می‌شد.

با گسترش سرویس‌های اینترنتی خبرخوان شاهد این هستیم که تعداد کاربران و خبرخوان‌ها که روزگاری با توجه به تیراژ نسبتاً بالای جریان کثیرالانتشار مثلاً به ۹۰۰ هزار نفر می‌رسیدند حال به رقمی بالای ۵ تا ۶ میلیون رسیده و در شرایطی کنونی که با ایجاد شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام این میزان را در گستره ۴۰ تا ۵۰ میلیون نفره شاهد هستیم.

با توجه به این گستردگی که به واسطه ارتقای سطح تکنولوژی ارتباطی شاهد آن هستیم، به نظر می‌رسد که یکی از موضوعات مبتلا به جامعه که از لحظه به دنیا آمدن تا لحظه وفات هر انسانی با آن سر و کار داشته و مواجه است، مسائل و موضوعات مذهبی و دینی به‌ویژه قرآنی باشد که برای ارائه چنین خدماتی در حوزه دینی و قرآنی شاهد هستیم که هم نظام آموزشی، هم نظام اداری و هم نظام حوزوی در کشور فعال هستند.

در مقوله مواجهه با قرآن مهم‌ترین مسئله‌ای که پیش می‌آید، بحث ارتباط اولیه با قرآن و انتقال مفاهیم آن است که البته این امر به ۱۶ علوم مرتبط با قرآن نیز مربوط می‌شود و لذا باید به دنبال راه‌حلی باشیم تا حداقل در مواجهه با خط قرآنی به عنوان نخستین ارتباط با کلام‌الله مشکلات ابتدایی برطرف شود.

واقعیت این است که ما در زمینه رسم‌المصحف با توجه به این تخصصی در آن نداشتیم، نمی‌توانستیم ورود کنیم و لذا تمرکز بر خط قرآنی داشتیم؛ چراکه خط متداول برای کتابت قرآن یعنی «عثمان‌طه» و حتی نسخ نی‌ریزی نیز مشکلاتی برای قاری ایجاد می‌کرد و لذا تمام تأکیدات این گروه بر احداث خطی مورد استفاده و سهل و ممتنع بود.

نکته قابل‌توجه در گروه «افق رویداد» به عنوان طراحان این فونت و خط قرآنی، وجود یک کارگروه طراحی قلم بود که بر مقوله‌ای که اخیراً در مجامع هنری ما تحت عنوان «تایپوگرافی» مطرح است، مسلط هستند؛ امری که تاکنون در ایران به این توجهی نشده بود و همانند بسیاری از کشورها که این وجه هنری متناسب با پیشرفت خط آنها رشد کرده بود در ایران شاهد چنین تحول هنری نبودیم و این گروه توانست با استفاده از توان کارشناسی موجود در این کارگروه که جزء نسل نخست فارغ‌التحصیلان تایپوگرافی هستند، خط و فونتی را ابداع کند که هم خوانایی و روانی داشته باشد، هم بر پایه هنر ایرانی و سواد فارسی استوار بوده و در عین سادگی و وضوح تحت وب و فضای دیجیتال بتواند همه تغییرات و اصطلاحات احتمالی را روی آن به انجام رساند.

از جمله دستاوردهای این پروژه ارائه فونتی بود که در فضای word، قابل اجرا باشد و از جمله اینکه استانداردهای یونی‌کد برای نگارش قرآن را در اختیار داشته باشد؛ ضمن آنکه به بازار کار این فونت در عرصه فعالیت‌های قرآنی نیز توجه خاصی مبذول شد و با وجود اینکه شاهد هستیم سالانه ۲ تا ۴ میلیون قرآن در کشور به چاپ می‌رسد، بالغ بر ۱۲ میلیون دانش‌آموز و ۴ میلیون دانشجو داریم، ۱۰۷ هزار مدرسه با ۵۶۰ کلاس درس فعال داریم و از همه مهم‌تر ۷۰ هزار مسجد به فعالیت مذهبی مشغول هستند، همه اینها بسترهای مناسب برای ارائه این خط و فونت و بازاریابی آن را در اختیار ما می‌گذارد.

اپلیکیشن این فونت قرآنی نیز در حال طراحی است تا بتوان با استفاده از گوشی‌های هوشمند سیستم اندروید و ios بتوان کلیه امکانات و سرویس‌های رایج در زمینه اطلاع‌رسانی و تبادل اطلاعات را با استفاده از این فونت به انجام رساند.

مراسم رونمایی از خط و فونت نوین قرآنی «واضح» کاری از گروه «افق رویداد» که زیر نظر و با حمایت مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌ها و هنر قرآنی جهاد دانشگاهی طراحی شد، چهارشنبه ۳۱ خرداد در سالن کنفرانس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد.


 

96/12/11