» » هکاتون طراحی لباس و زیورآلات با محوریت سوره مبارکه شمس

مرکز رشد واحدهای فناور هنرهای قرآنی  با  اتکال به عنایات پروردگار متعال و با امید به ترویج فرهنگ و مفاهیم والای قرآنی در میان قشر جوان و هنرمند و با هدف تربیت هنرمند قرآنی  پس از برگزاری نخستین هکاتون طراحی لباس و زیورآلات با محوریت سوره مبارکه کوثر در اسفند ماه 1397؛  با در اختیار داشتن پتانسیلهای لازم اقدام به برگزاری « دومین هکاتون طراحی لباس و زیورآلات با محوریت سوره مبارکه شمس» نموده است. فراهم سازي زمينه‌هاي رشد و موًانست نسل جوان با قرآن و فرهنگ قرآني  و ارائه و تولید آثار در شمار اهداف مهم طرح مي‌باشد. 

سال گذشته این رویداد هنری قرآنی بر مبنای سوره مبارکه کوثر با حضور تعداد زیادی از هنرجویان و هنرمندان مختلف در این دو حوزه برگزار شد و امسال نیز سوره مبارکه شمس، مبنای این اتفاق قرار گرفت و بیش از ۱۱۰ هنرمند جوان و دانشجو در حوزه‌های طراحی لباس و زیورآلات در آن شرکت کردند.
هکاتون فقط یک مسابقه نیست، چرا که طی آن شرکت کنندگان مورد آموزش نیز قرار می گیرند و راه‌های تجاری سازی هنر خود را که متبرک به آیات و مضامین قرآنی شده است را می آموزند. در این رویداد هنرمندان ایده‌هایشان را ارائه داده و با کمک و مشاوره منتور‌ها به طرح‌های گوناگون منجر می‌شود. طرح‌هایی که در ادامه به مسابقه گذاشته شده و مورد داوری قرار می‌گیرند و سپس رتبه‌های برتر معرفی می‌شوند. اما کار به اینجا ختم نمی‌شود؛ تیم‌های برتر در ادامه مورد حمایت این مرکز قرار می‌گیرند تا به واحد‌های تجاری مستقلی تبدیل شوند.
اهمیت این کار زمانی به چشم می‌آید که بدانیم جمعیت بیش از یک میلیاردی مسلمانان، مشتریان بالقوه محصولات با مد روز و البته مطابق با فرهنگ اسلامی هستند و این جمعیت مطمئنا محصولاتی که بر مبنای فرهنگ قرآنی طراحی شده و از سوی دیگر در آن‌ها نهایت هنر و زیبایی نیز وجود دارد را بیشتر از محصولات بی مفهومی که هیچ تناسبی با فرهنگ خود ندارند، می پسندند.
دومین هکاتون طراحی لباس و زیورآلات با محوریت سوره مبارکه شمس به همت مرکز رشد واحدهای فناور هنرهای قرآنی جهاد دانشگاهی از تاریخ 15 لغایت 17 بهمن ماه 1398 در محل مجتمع شکوفایی شرکت های دانش بنیان صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد. این رویداد با حمایت صندوق نوآوری وشکوفایی، سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور ، خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا) و با همراهی پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران، دانشگاه پارس، دانشگاه الزهرا، ، دانشگاه آزاد تهران جنوب، دانشگاه جامع علمی کاربردی، مرکز آموزشهای تخصصی دانشگاه علم و فرهنگ، دانشگاه سوره، دانشگاه تربیت مدرس  طی3  روز با حضور70نفر در قالب 25 تیم برگزار شد.

هکاتون طراحی لباس و زیورآلات با محوریت سوره مبارکه شمس به منظور ترغیب طراحان و تولیدکنندگان این عرصه در ارائه الگوهای ایرانی اسلامی ناب و برگرفته از آرایه های قرآنی و همچنین افزایش سطح آگاهی طراحان و همچنین مخاطبان برگزار گردید.  رویکردی که با کمک آن می­توانیم گستره وسیعی از چالشهای  پوشش و زیورآلات در حوزه اسلامی و همچنین فرهنگی و اجتماعی را با روشهایی نوآورانه و خلاقانه را مدیریت نمائیم.

امروزه جذب مخاطب در حوزه تن پوش و زیورآلات به ویژه در بازارهای جهان اسلام نیاز به خلاقیت و منحصر فرد بودن اجرای طراحان این عرصه دارد که معمولا از ترکیب عناصر متفاوت آثاری را خلق می کنند که هر انسانی را شیفته خود خواهد ساخت.

  • اهداف
  • ارائه مفهوم سوره‌هاي قرآن کريم به زبان هنر
  • غني ‌سازي هنر معاصر با الهام از کلام قدسي
  • آشنایی و موانست نسل جوان با مفاهیم والای قرآن کریم
  • توجه و تقویت به تجربه های هنری طراحان جوان جامعه
  • بررسی و تأكيد بر هويت در آثار طراحان جوان و متعهد
  • معرفی طراحان فعال معاصر در حوزه قرآنی اسلامی
  • ایجاد انگیزه در بین دانشجویان و اقشار مختلف جامعه با ارائه و کاربردی نمودن  آثار هنری اشان

هکاتون طراحی لباس و زیورآلات راهکارهایی برای ورود به بازار کشورهای اسلامی و تجاری نمودن دستاوردهای مبتنی بر آموزه های قرآنی را به مخاطبان ارائه خواهد کرد تا در راستای آن برای کشف عمیق نیازهای انسانی و فراهم ساختن راه­حل هایی جدید و نوآوری با بهره­گیری از ابزارها و روشهای خلاقانه قدم بردارند.

برگزیدگان رویداد در بخش طراحی لباس

تیم اول: ماه­نو از دانشگاه تربیت مدرس

تیم دوم به صورت مشترک: سدنا و هور به ترتیب از دانشگاه الزهرا و دانشگاه پارس

تیم سوم به صورت مشترک: میسون و شمسه به ترتیب از دانشگاه الزهرا و دانشگاه آزاد واحد تهران جنوب

 برگزیدگان رویداد در بخش طراحی زیورآلات

تیم اول: نور از دانشگاه هنر تهران

تیم دوم: آفرینش از دانشکده فنی ولیعصر

تیم سوم به صورت مشترک: آفاق و سوره به ترتیب از دانشگاه پارس و دانشگاه سوره

تیم آروانا ، به دلیل توجه چندجانبه و توان تحلیل موضوع مورد تشویق داوران قرار گرفت

تیم ضحی ، به دلیل توجه به نشانه نگارانه و آیکونیک به مفهوم سوره شمس مورد تشویق داوران قرار گرفت

تیم ماندنیا، به دلیل تلاش در انطباق هندسه فیثاغورثی با مفاهیم سوره شمس مورد تشویق داوران قرار گرفت

جوایز تیمهای برگزیده در بخش طراحی لباس

تیم اول: اهدای لوح تقدیر ، مبلغ 25 میلیون ریال ، حضور رایگان در رویداد ملی الگو( بازاریابی در حوزه پوشاک) و استقرار در مرکز رشد قرآنی

تیم دوم به صورت مشترک: اهدای لوح تقدیر ، مبلغ 15 میلیون ریال به هر تیم، اختصاص 50 درصد تخفیف برای حضور در رویداد ملی الگو( بازاریابی در حوزه پوشاک) و استقرار در مرکز رشد قرآنی

تیم سوم به صورت مشترک: اهدای لوح تقدیر ، مبلغ 10 میلیون ریال به هر تیم و استقرار در مرکز رشد قرآنی

جوایز تیمهای برگزیده در بخش طراحی زیورآلات

تیم اول: اهدای لوح تقدیر ، مبلغ 25 میلیون ریال و استقرار در مرکز رشد قرآنی

تیم دوم: اهدای لوح تقدیر ، مبلغ 20 میلیون ریال و استقرار در مرکز رشد قرآنی

تیم سوم به صورت مشترک: اهدای لوح تقدیر ، مبلغ 10میلیون ریال به هر تیم و استقرار در مرکز رشد قرآنی 

98/10/9