» » شانزدهمین کافه محفل (تکنیک های افزایش خلاقیت در کسب و کار)

شانزدهمین دورهمی کسب وکارهای نوپای قرانی با عنوان «کافه محفل» با موضوع تکنیک های افزایش خلاقیت در کسب و کار عصر شنبه 26 مرداد ماه با ارائه محمدابراهیم دهدشتی، کارشناس استارت‌آپ و کسب‌و کارهای نوپا، در محل سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد.

دهدشتی اظهار کرد: امروز می‌خواهیم در مورد دو مبحث صحبت کنیم که اول تعریف کسب و کارهای نوپا و دوم نحوه شکل‌گیری ایده است. هرگز در ایران راجع به خوب یا بد بودن کسب و کارها چیزی نشنیده‌ایم، بلکه همواره به ما گفته‌اند همه کسب و کارها خوب هستند. این در حالی است که در همه جای دنیا دارای دو دسته شغل هستیم که اولین مورد کسب و کارهای مخرب هستند که کسب و کارهای سنتی را تخریب می‌کنند.

دسته دیگر کسب و کارها: مورد دوم شرکت‌های خصوصی در کنار کسب و کارهای مادر هستند. بنابراین چنین شرکت‌هایی که کارآفرین و کسب و کار نوپا هستند، کسب و کارهای دیگر را خراب نمی‌کنند.

استارت‌آپ به کسب و کاری گفته می‌شود که با منابع محدود بتواند سودآوری داشته باشد و این منابع را دائما افزایش دهد.

برخی از کسب و کارها ممکن است استارت‌آپی نباشند، اما آنها را تبدیل به کار استارت‌آپی کرد. مثلاً ممکن است یک صندلی یا دوچرخه در طول سالیان طولانی برای ما درآمدزایی داشته باشد.

با توجه به انواع و اقسام کسب و کارها : همه کسب و کارهای عالم، سه دسته بیشتر نیستند؛ بدین معنی که یا سرویس، یا محصول یا پلتفرم و به بیان بهتر دلال هستند. منظور از سرویس این است که کسی صاحب کسب و کار باشد و به مشتریان خدمت‌رسانی کند. دسته دوم شرکت‌های تولیدکننده همانند سامسونگ یا اپل هستند. در دسته سوم که در ایران بسیار باب شده است، یک پلتفرم، چند دسته از افراد را به هم وصل کرده و کارمزد دریافت می‌کند.

وقتی صاحب کسب و کار، خودش درگیر خدمت‌رسانی شود، دیگر آن کسب و کار، یک تجارت نیست، بلکه سرویس محسوب می‌شود. سرویس‌ها در منطقه کوچکی خدمات‌رسانی می‌کنند، اما محصولات به تولید محصول لازم می‌پردازند. بیزینس‌ها هم‌زمان تبدیل به استارت‌آپ می‌شوند که مقیاس‌پذیر باشند.

با بررسی کردن سایر ویژگی‌های پلتفرم‌ها در میابیم که پلتفرم‌ها محدودیت زمان و مکان ندارند. به عنوان مثال الان آمازون در همه جای جهان حضور دارد. دفتر دیجی‌کالا هم در تهران است، اما به همه جای ایران خدمات‌رسانی می‌کند. البته اخیرا دیجی‌کالا در حال حرکت از سرویس به سوی پلتفرم است.

نکته مهم در خصوص خلاقیت و ایده‌پردازی این است که این امری اثبات شده است که خلاقیت صد درصد اکتسابی است. از سوی دیگر هرچقدر سن پائین‌تر باشد، میزان خلاقیت نیز بیشتر است. آدم خلاق دارای چهار مؤلفه است و اگر آنها را نداشته باشد یا یکی را نداشته باشد، باید خود را در آن حوزه تقویت کند.

تعریف خلاقیت: خلاقیت بدین معنی است که شما به گونه‌ای متفاوت از دیگران به رویدادها نگاه کنید. اگر همه مردم به یک شیوه به پدیده‌ای نگاه کنند و شما به گونه‌ای دیگر نگاه کنید، شما دارای ذهن خلاق هستید.

ویژگی‌های خلاقیت: اولین ویژگی خلاقیت، سیال بودن ذهن است. بدین معنی که وقتی مسئله‌ای مطرح می‌شود، تعداد پاسخ‌های زیادی را برای آن داشته باشید. ممکن است این پاسخ‌ها درست و منطقی هم نباشد و اساساً هرچقدر تخیل بیشتر باشد، سیالیت ذهن و خلاقیت آن هم بیشتر است.

مؤلفه دوم، انعطاف‌پذیری است. بدین معنی که اگر در کاری شکست خوردید یا با مشکلی مواجه شدید باید سریعاً بتوانید جایگزینی برای آن پیدا کنید.

مؤلفه سوم، ابتکار است. این ابتکار همان چیزی است که همگی آن را با عنوان خلاقیت می‌شناسند، در حالی که ابتکار فقط یکی از ویژگی‌های خلاقیت است.

مؤلفه چهارم، توانایی بسط است. اگر یک نفر ایده‌ای داشته باشد باید بتواند آن را در مسیری به موفقیت برساند وگرنه توانایی بسط نداشته است. اگر این چهار مورد را نداشته باشید، باید آنها را تقویت کنید تا قدرت خلاقیت شما هم تقویت شود، چراکه همان‌گونه که گفتم، خلاقیت صد درصد اکتسابی است.

تکنیک‌های بسیاری برای خلاقیت ذهن وجود دارد که اگر در گوگل سرچ کنید به چند هزار تکنیک خلاقیت می‌رسید. تکنیکی که در این برنامه به ان اشاره شد،  اسکمپر نام دارد. اسکمپر دارای هفت مرحله است. مرحله اول جایگزینی است. بدین معنی که بدانیم چه چیزی را باید جایگزین چه چیزی کنیم.

مرحله دوم، ترکیب کردن است. بدین معنی که مثلاً وقتی می‌خواهید کاری انجام دهید، باید بررسی کنید که اگر چه چیزی را با آن ترکیب کنید، بازدهی کار شما بیشتر خواهد شد. بنابراین اگر بخواهیم این تکنیک را با کسب و کار قرآنی ارتباط دهیم، به عنوان مثال باید بررسی کنیم که اگر قرآن را با چه چیزهایی ترکیب کنیم، بازدهی بیشتری برای ما خواهد داشت.

سومین مرحله، سازگار کردن با محیط است.

چهارمین مرحله اسکمپر این است که کاربردهای دیگری نیز برای محصول در نظر بگیریم. به عنوان مثال، برای یک لیوان، کاربردهای دیگری غیر از لیوان بودن، از جمله به عنوان گلدان بودن هم برای آن تعریف کنیم. آمریکایی‌ها کتابی با عنوان اشتباهات بزرگ دارند که هر ده سال یک بار منتشر می‌کنند. بنده در مطالعه‌ای که داشتم متوجه شدم که سازمان ناسا، یک اشتباه بزرگ در این کتاب ثبت کرده است. آنان به این نتیجه رسیده بودند که خودکار در خارج از جو کار نمی‌کند و در نتیجه فضانورد نمی‌تواند برای ما اطلاعات ثبت کند. آنان مدت‌ها در این حوزه تحقیق کرده و با حدود سی میلیون دلار، چنین خودکاری را اختراع کردند، اما روس‌ها در جلسه‌ای گفتند که ما ده سال قبل با استفاده از مداد، چنین مشکلی را برطرف کردیم. بنابراین با یک جایگزینی ساده می‌توانیم بسیاری از مشکلات را برطرف کنیم.

مرحله پنجم، حذف کردن است. گاهی اوقات باید برای مشتری، برخی چیزهایی را که نیاز ندارد، حذف کنیم تا قیمت نهایی برای مشتری پذیرفتنی باشد و حاضر شود آن محصول را بخرد.

مرحله ششم معکوس کردن است، بدین معنی که باید جای خود را با مشتری عوض کنیم و تصور کنیم که خودمان خریدار هستیم. در این شرایط، سلایق و نیازهای مشتری را به میزان بیشتری درک خواهیم کرد.

هفتمین مرحله، بزرگ کردن یا کوچک کردن است. ممکن است یک محصول را بزرگ یا کوچک کرده و کاربری آن تغییر پیدا کند. برای مثال اگر بادکنک را بزرگ‌تر کنیم تبدیل به بالن خواهد شد. یا اگر دوچرخه را بزرگ‌تر کنیم تبدیل به موتور خواهد شد. بنابراین تغییر کاربری یا بزرگ کردن یک ابزار می‌تواند به میزان زیادی ارزش آن را بیشتر کند. بنابراین با این تکنیک اسکمپر می‌توان کسب و کارهای مختلفی اختراع کرد.

98/05/26