اختتامیه رویداد استارتاپی اسلامی ـ قرآنی طلوع برکت

اختتامیه رویداد استارتاپی اسلامی ـ قرآنی طلوع برکت

رویداد استارتاپی اسلامی-قرآنی «طلوع برکت» شب گذشته، هفتم دی ماه با معرفی گروه‌های ایده‌پرداز برتر قرآنی و با حضور اساتید، مشاوران و کارآفرینان اسلامی-قرآنی در محل مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان به کار خود پایان داد.
رویداد استارتاپی اسلامی-قرآنی «طلوع برکت» شب گذشته، هفتم دی ماه با معرفی گروه‌های ایده‌پرداز برتر قرآنی و با حضور اساتید، مشاوران و کارآفرینان اسلامی-قرآنی در محل مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان به کار خود پایان داد.
در این رویداد استارتاپی اسلامی-قرآنی، بیش از ۸۰ نفر از ایده پردازان و علاقه مندان به فضای کسب و کار اسلامی-قرآنی از سراسر کشور در قالب ۱۰ گروه تخصصی طی سه روز به ایده‌پردازی و آموزش کارگاهی پرداختند؛ نتیجه کار هر گروه در یک پاورپوینت با چند پیوستار فرهنگی و اقتصادی است که مورد قضاوت هیات داوران قرار گرفت.

خبرنگار ایکنا همچون روز اول و دوم برگزاری این رویداد استارتاپی بزرگ به محل مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش بنیان در ونک رفت تا از روند برگزاری اختتامیه این رویداد قرآنی جویا شود.

در ابتدای برنامه، رحیم خاکی، سرپرست مرکز رشد واحدهای فناور هنرهای قرآنی در سخنانی کوتاه گفت: رویداد طلوع برکت زمینه کارآفرینی اسلامی در سراسر کشور محسوب می‌شود که برای برگزاری آن همکاران ما به شکل شبانه‌روزی زحمت کشیده‌اند.

وی در ادامه گفت: ایده‌های قرآنی ما نه تنها برای داخل بلکه در خارج نیز قابلیت عرضه شدن دارند و می‌توانند در عرصه‌های بین‌المللی موفقیت‌های بزرگی را نصیب کشور کنند.

خاکی افزود: امیدواریم طلوع برکت الگویی برای تجاری سازی ایده‌های اسلامی-قرآنی شود.اختتامیه رویداد استارتاپی اسلامی ـ قرآنی طلوع برکتاسلام؛ دین برکت و خلاقیت

در ادامه، حمید صابرفرزام، رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور گفت: خداوند را شاکریم که پیروان دین برکت و خلاقیت هستیم؛ پیامبر(ص) ما بازرگان و کارش کمک به فعالیت‌های اقتصادی بود، ائمه(ع) ما هم با این که ساده زندگی می‌کردند اما همگی بهترین فعالیت‌های اقتصادی و کسب و کار را در زمان خود داشته‌اند.
وی با انتقاد از اینکه بعضی‌ها فکر می‌کنند انسان مذهبی دنبال درآمد خوب نمی‌رود، گفت: خلق ثروت از راه حل و توزیع مناسب این ثروت در جامعه، جزئی از وظایف ما مسلمانان است و این کار به آبادانی کشور هم منجر می‌شود.

صابرفرزام با بیان این که صوفی‌گری و کنارکشیدن از فعالیت‌های روزمره، تمدن اسلامی سده‌های میانی را به افول کشاند، گفت: قرآن کریم در آیه آخر سوره انشراح دستور می‌دهد: «فاذا فرغت فانصب»، هرگاه از کاری فارغ شدی، به کار دیگری بپرداز، با این حساب در یک نظام دینی، اوقات فراغت هم معنایش بیکاری و سرگرمی محض نیست و باید فعالیتی جدید را آغاز کرد.

رییس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور در ادامه گفت: این برنامه را اختتامیه نمی‌دانیم بلکه شروع قدم نهادن در مسیر برکت و خلاقیت است بنابراین سازمان قرآنی ما در حد توان خود هر امکاناتی را که لازم باشد در اختیار ایده‌پردازان برتر قرار می‌دهد و کمک می‌کند.

رقابت آغاز می‌شود؛ ارائه گروه‌ها در۹۰ دقیقه

پس از سخنان صابرفرزام، نمایندگان ۱۰ گروه ایده پرداز قرآنی به ترتیبی که از قبل اعلام شد، در جایگاه حاضر شدند و هر کدام پنج دقیقه وقت داشتند تا با استفاده از پاورپوینت و توضیحات شفاهی، ابعاد ایده‌پردازی خود را به شکل مختصر اما کامل برای هیات داوران تشریح کنند.

از آن جا که موضوعاتی همچون گردشگری اسلامی، پوشاک و لباس، اسباب بازی، غذای حلال و ... به عنوان محورهای رویداد استارتاپی «طلوع برکت» معرفی شده بود، گروه‌های ۱۰ گانه نیز ایده‌هایی خلاقانه در این راستا تولید کرده و متناسب با آن ایده، یک نام اختصاری یا تجاری بر ایده خود گذاشته‌اند.

در حین ارائه هر گروه، گروه‌های دیگر حاضر در سالن با دقت مشغول گوش دادن و بررسی کار رقیب خود هستند، بعضی از افراد گروه‌ها نیز دائماً از سالن آمفی تئاتر بیرون می‌آیند و برای آخرین بار محتوای ارائه خود را بازبینی می‌کنند.

سرانجام با احتساب زمان سوال و جواب هیات پنج نفره داوران از گروه‌های ایده‌پرداز قرآنی، رقابت نفس‌گیر پس از حدود ۹۰ دقیقه به پایان می‌رسد.

تقویت مذهبی نیاز به اقتصاد مردمی دارد

در ادامه، بهزاد سلطانی، رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی کشور در سخنانی به تبیین اهمیت کارآفرینی اسلامی پرداخت و گفت: ما ایرانیان صد سال است که نفت داریم و عادت کرده‌ایم پول نفت را بفروشیم و امورات خود را بگذارنیم در حالی که جامعه ما باید به دنبال این باشد که پول در دست مردم را به گردش بیندازد.

وی با تاکید بر این که ۱۰ برابر بودجه یک دولت در اختیار خود مردم است، بیان کرد: باید با ایده‌های خلاقانه، این پولی که دست مردم است به گردش بیندازیم.

سلطانی با بیان اینکه جامعه مذهبی ما در این موضوع ضعیف عمل کرده است، گفت: از برگزاری چنین رویدادهایی خوشحال می‌شویم به خصوص ایده‌هایی که امشب مطرح شد در راستای اقتصاد مردمی و سودآور بود و مطمئن باشید همین مساله لازمه تقویت مذهبی است.

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی کشور افزود: به محض این که دوستان شرکت‌کننده، شرکت خود را ثبت کنند و دانش‌بنیان شوند برای اعطای وام و تسهیلات ویژه در خدمت آن‌ها خواهیم بود.

اعلام گروه‌های برتر و اختصاص تسهیلات ویژه

مجری برنامه، ۱۰ دقیقه تنفس می‌دهد و سرانجام در ساعت ۲۰:۳۰ شب انتظار به پایان می‌رسد؛ سه گروه ایده‌پرداز برتر قرآنی در میان تشویق ممتد حاضران در سالن معرفی می‌شوند.

بر این اساس، گروه‌های ایده‌پرداز قرآنیِ «گِرِن»، «نارگل» و «مهدیار» که ایده‌های رونق کسب وکارهای کوچک با استفاده از ظرفیت مسجد، عروسک ایرانی-اسلامی و طراحی شبکه توزیع محصولات ایرانی-اسلامی مادر و کودک را پردازش کرده بودند، توسط هیات داوران مورد تقدیر گرفتند.

همچنین طبق اعلام مجری برنامه، دو میلیون تومان کمک بلاعوض، امکان استقرار شش ماهه با قابلیت تمدید در مرکز رشد قرآنی، امکان دسترسی به دیتاهای لازم از طریق بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، امکان استفاده از کارگاه‌های آموزشی رایگان و امکان استفاده از استودیو مبین در سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور به گروه‌های برتر اختصاص یافت.اختتامیه رویداد استارتاپی اسلامی ـ قرآنی طلوع برکت


کار، تمام نشده استپس از اعلام گروه‌های برتر و پایان رسمی برنامه، همه حاضران در حال تبریک به رفقا و رقبای خود هستند و نمایندگان بعضی گروه‌ها نقاط ضعف و قوت خود را از هیات داوران جویا می‌شوند، در این میان گروه‌هایی بودند که انتظار داشتند حتما در میان برترین‌ها قرار گیرند از این روی به دور سرپرست مرکز رشد واحدهای فناور هنرهای قرآنی حلقه زده‌اند و از چگونگی ادامه همکاری سوال می‌کنند؛ رحیم خاکی با یادآوری یک نکته ضروری به همه آنان می‌گوید: مرکز رشد قرآنی برای همین تاسیس شده است که ایده‌پردازان قرآنی با آن ارتباط داشته باشند و فعالیت کنند، مطمئن باشید کار تمام نشده و این، آغاز راه است.
کلیه حقوق برای مرکز رشد سازمان فعالیت های قرآنی دانشگاهیان کشور محفوظ بوده و بازنشر مطالب منتشر شده تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.