دومین روز از رویداد استارتاپی «طلوع برکت»/ تکمیل ایده‌های خلاق قرآنی و کارآفرین

دومین روز از رویداد استارتاپی «طلوع برکت»/ تکمیل ایده‌های خلاق قرآنی و کارآفرین

دومین روز از رویداد استارتاپی اسلامی-قرآنی «طلوع برکت» امروز، ۲۹ آذرماه با مشارکت گروه‌های ایده پرداز و با حضور اساتید مشاور و کارآفرینان اسلامی-قرآنی در محل مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار شد.
به گزارش خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، دومین روز از رویداد استارتاپی اسلامی-قرآنی «طلوع برکت» امروز، ۲۹ آذرماه با مشارکت گروه‌های ایده پرداز و با حضور اساتید مشاور و کارآفرینان اسلامی-قرآنی در محل مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار شد.

این رویداد استارتاپی با مدیریت مرکز رشد واحدهای فناور هنرهای قرآنی و با محوریت موضوعاتی همچون گردشگری و توریسم، اقتصاد و بانکداری اسلامی، هنرهای تجسمی، معماری و دکوراسیون داخلی، اسباب بازی و بازی‌های رایانه‌ای، سلامت و محصولات غذایی حلال، تولید محتوای چندرسانه‌ای، وب و اپلیکیشن و مد و پوشاک اسلامی برگزار می‌شود.

شرکت کنندگان در این رویداد هرآنچه را که برای راه اندازی یک کسب و کار اسلامی-قرآنی لازم باشد، می‌آموزند و ایده‌های اولیه خود را درقالب یک کار گروهی منسجم به حد متیقنی از تکامل می‌رسانند؛ در روز سوم و پایانی این رویداد، ضمن اعطای مدرک معتبر جهاد دانشگاهی به شرکت‌کنندگان، هیات داوران، ایده‌ها و گروه‌های برتر را مورد تقدیر قرار می‌دهند و با رویکردی حمایتی، زمینه اجرایی شدن ایده‌های خلاق را مهیا می‌کنند.
این رویداد سه روزه، روز گذشته، ۲۸ آذرماه با سخنرانی رحیم خاکی، مدیر مرکز رشد واحدهای فناور هنرهای قرآنی آغاز شده است.
خبرنگار ایکنا همچون روز اول، به جمع این رویداد استارتاپی قرآنی پیوست تا مشاهدات خود را در قالب گزارش‌هایی به اطلاع قرآنیان و علاقه‌مندان به فضای کسب و کار اسلامی-قرآنی برساند.

مجتمع نوآوری و شکوفایی؛ میزبان استارتاپ

مجتمع بلندطبقه «نوآوری و شکوفایی» در حوالی میدان ونک، میزبان رویداد بزرگ استارتاپی طلوع برکت است؛ طبقه دوم این مجتمع با چیدمان منحصر به فرد خود، امکانات فیزیکی و الکترونیک بسیاری را برای شرکت کنندگان مهیا کرده است.
وجود چندین میز بزرگ، صفحه های نمایشگر متعدد، تخته‌های وایت برد بزرگ و ... فضا را برای یک کارگروهی قدرتمند مهیا کرده است.
دومین روز از رویداد استارتاپی «طلوع برکت»/ تکمیل ایده‌های خلاق قرآنی و کارآفرین
فعالیت ۱۰ گروه تخصصی با ایده‌های متفاوت

بیش از هشتاد نفر از ایده پردازان و علاقه مندان به فضای کسب و کار اسلامی-قرآنی در قالب ۱۰ گروه تخصصی با ایده‌های متفاوت مشغول به همفکری و هم‌افزایی هستند؛ هر گروه یک میز نسبتاً بزرگ در اختیار دارد و یک استاد مشاور کارآفرینی آنان را در فرآیند سه روزه تکمیل ایده پردازی یاری می‌کند.
دوربین ایکنا به فعالیت گروه‌ها سر می‌زند، آنچه بیش از هرچیز نظرها را به خود جلب می‌کند، بحث‌های جدی ایده پردازان در گروه‌ها است، هر گروه ایده پرداز، یک تخته وایت برد برای خود دارد و اعضای گروه دائما نقشه راه تکمیل ایده خود را تغییر می‌دهند و بر سر آن بحث می‌کنند؛ هدف همه گروه‌ها این است که در روز سوم، بهترین و پردازش‌ شده‌ترین ایده را به معرض داوران بگذارند تا بتوانند با پشتیبانی مرکز رشد واحدهای فناور هنرهای قرآنی، به سرعت، ایده خود را در فضای کسب و کار، اجرایی کنند.

یادآور می‌شود برنامه روز دوم از ساعت ۸:۳۰ صبح آغاز شده است و تا ساعت ۱۹ شب ادامه می‌یابد.

دومین روز از رویداد استارتاپی «طلوع برکت»/ تکمیل ایده‌های خلاق قرآنی و کارآفرین

دومین روز از رویداد استارتاپی «طلوع برکت»/ تکمیل ایده‌های خلاق قرآنی و کارآفرین

برگزاری سه کارگاه آموزشی در روز دوم «طلوع برکت»


کارگاه آموزشی «آشنایی با بوم مدل کسب و کار»، «اعتبارسنجی و نحوه ارائه مؤثر» از برنامه‌های ویژه روز دوم رویداد استارتاپی «طلوع برکت» است.
در این کارگاه‌های آموزشی که به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه برگزار می‌شود، اساتید کارآفرینی به تشریح موضوعات مشخص شده که از بایسته‌های یک گروه ایده پرداز و کارآفرین است، می‌پردازند و امکان پرسش و پاسخ برای گروه‌ها نیز فراهم است.
حمید زادمهر، کارآفرین موفق کشور که سابقه همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را هم در کارنامه دارد، استاد نخستین کارگاه امروز بود که به تشریح مفهوم بوم مدل کسب کار پرداخت.
زادمهر با بیان اینکه قبل از کسب و کار باید چه چیزی را به چه کسی ارائه بدهم، ابراز کرد: باید بتوانیم در یک صفحه، آن چه را که می خواهیم ارائه دهیم و آنچه را که به دست می‌آوریم، خلاصه کنیم.
وی افزود: در بخشی از فرآیند ایده پردازی با خلاءهایی مواجه یا مجبور می‌شویم بخشی از کارها به افراد دیگری واگذار کنیم، باید بتوانیم این نقاط را در پروژه شناسایی کنیم و برای آن‌ها راه حل لازم را مدنظر قرار دهیم.
زادمهر در این کارگاه به بیان نکاتی کلیدی و تخصصی درباره برآورد پروژه پیش از راه اندازی کسب و کار، پرداخت.

تزریق انرژی مضاعف با سخنرانی کارآفرین برتر

دکترعبدالرضا کردی، سخنران ویژه روز دوم «طلوع برکت» بود که با سخنرانی نیم ساعته خود، انرژی مضاعف و هیجانی دوچندان در گروه‌های ایده‌پرداز قرآنی ایجاد کرد.
کردی با بیان اینکه برای موفقیت در راه اندازی یک کسب و کار موفق اسلامی-قرآنی علاوه بر هوش، به هوشمندی هم نیاز داریم، گفت: هوش یعنی استعداد و خلاقیت اما هوشمندی یعنی توانایی استفاده از این خلاقیت.
وی افزود: بعضی استارتاپ را توهم‌آپ اشتباه می‌گیرند چون گروه‌هایشان را خوب شناسایی نکرده‌اند، کار تیمی را به خوبی نمی‌شناسند و درک درستی از این که چه محصولی را برای کجا باید تولید کنند، ندارند.
کردی با بیان یک نکته از زندگی خود گفت: یکی از استارتاپ‌هایی که به وجود آوردم، اجرایی کردن ایده‌ای بود که طی آن، بازدیدکنندگان مزار مولانا در قونیه (واقع در ترکیه) با مزار شمس تبریزی، استاد مولانا در ایران آشنا می‌شوند و به واسطه آن بسیاری از گردشگران شیفته مولوی، به ایران نیز سفر می‌کنند و از کنار این موضوع، دستاوردهای بسیاری عاید گردشگری و اقتصاد کشور می‌شود.
وی با انتقاد از اینکه در موضوعاتی همچون جذب گردشگر، معرفی آثار تاریخی و فرهنگی ایران، هتل‌داری، راهنمایی توریست و ... ضعف شدید داریم، گفت: یکی از درآمدزاترین حوزه‌ها در کشور، حوزه جذب گردشگر است که ضمن کمک به اقتصاد کشور، فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی را به مخاطبان می‌کند اما به علت فقدان ایده‌پردازی مطلوب در این زمینه، توفیق چندانی حاصل نشده است.
کارآفرین برتر کشور با تاکید بر اینکه یک فعال حوزه کسب و کار اسلامی-قرآنی باید به اصول تعامل و مذاکره مسلط باشد، بیان کرد: یک گروه استارتاپی برای موفقیت و راه اندازی یک کسب و کار پایدار و پردرآمد حداقل به سه مؤلفه نیاز اساسی دارد: اول اینکه بتواند مسیر خود را در صورت عدم کارکرد مناسب تغییر دهد و به ایده اولیه خود تعصب نداشته باشد، دوم اینکه انعطاف‌پذیر باشد و بتواند به سرعت تغییرات لازم را در افراد گروه خود اعمال کند، سوم هم اینکه بتواند خلاقیت خود را دائما بهبود ببخشد و به روز باشد.

دومین روز از رویداد استارتاپی «طلوع برکت»/ تکمیل ایده‌های خلاق قرآنی و کارآفرین«طلوع برکت» برای ایده پردازان قرآنی، رایگان است


خبرنگار ایکنا با حضور در جمع گروه‌های ایده پرداز سعی کرد از اهداف و ایده‌های آن‌ها اطلاعاتی کسب کند؛ نکته جالب آن است که بعضی گروه‌ها آن قدر درگیر بحث جدی و چکش کاری ایده‌های خود بودند که از انجام مصاحبه عذر خواستند چون معتقد بودند می‌خواهند برای بهترین گروه شدن، بجنگند و حتی یک دقیقه را هم از دست ندهند.
هر گروهی یک سرگروه و یک سخنگو دارد، اساتید مشاور نیز دائما در حال تردد میان گروه‌ها و بررسی فرآیند کار هستند، عبدالرضا کردی، کارآفرین برتر کشور نیز دقایقی به روند کارگروه‌ها نظارت کرد.
یکی از ایده پردازان قرآنی این رویداد استارتاپی که حافظ کل قرآن کریم است، در گفت و گو با خبرنگار ایکنا بیان کرد: تاکنون در هیچ رویداد استارتاپی شرکت نکرده بودم اما با توجه به اینکه ۱۰ سال است به طور تخصصی در زمینه قرآن کریم فعالیت می‌کنم، به شدت دنبال فضایی بودم تا بتوانم شیوه راه اندازی کسب و کار اسلامی را بیاموزم.
وی خاطرنشان کرد: این رویداد قرآنی، در عین ناباوری رایگان است و هیچ پولی از ما دریافت نمی‌شود، به همین دلیل در ثبت نام مصمم‌تر شدم.

دومین روز از رویداد استارتاپی «طلوع برکت»/ تکمیل ایده‌های خلاق قرآنی و کارآفرین
از مهندس عمران تا معلم هنرستان در «طلوع برکت»

پس از اقامه نماز جماعت و صرف نهار، بار دیگر بحث و چکش‌کاری ایده‌ها بر مبنای مدلی که اساتید مشاور ارائه کرده و نظارت می‌کنند، از سر گرفته شد.
در میان ایده‌های پرتعدادی که گروه‌های ده‌گانه مطرح کرده‌اند ایده‌هایی درباره گردشگری و توریسم، اسباب بازی ایرانی-اسلامی برای کودکان، سایت ارائه محصولات برای مادر و کودک و طرح خانواده شاد نظر اساتید مشاور را به خود جلب کرده است.
نکته حائز اهمیت این است که هشتاد درصد شرکت‌کنندگان را جوانان و بیش از نصف این تعداد را خانم‌ها تشکیل می‌دهند.
شیوه گروه‌بندی با اختیار شرکت‌کنندگان و با تایید مشاوران بوده است، در حال حاضر چهارگروه تماماً به خانم‌ها اختصاص دارد، چهارگروه تماماً به آقایان و دو گروه نیز هم از آقایان و هم از خانم‌ها تشکیل شده است.
حضور ایده پردازان با مدرک‌های مختلفی همچون مهندسی عمران، گرافیک، جامعه شناسی، سینما و ... به جذابیت تعامل در این فضا افزوده است.
یکی از شرکت‌کنندگان به خبرنگار ایکنا گفت: تاکنون در دواستارتاپ که در دانشگاه پیام نور و دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده است، شرکت کرده ام، اما هیچ کدام این تعداد ایده پرداز و با این محتوای غنی همراه نبوده است.
وی افزود: رویداد استارتاپی اسلامی-قرآنی «طلوع برکت» را بالاتر از آنچه که توقع داشتم، می‌بینم و فکر می‌کنم با کمک خداوند، به دستاوردهای بزرگی در این رویداد دست یابم و بتوانم یک کسب و کار اسلامی-قرآنی راه اندازی کنم، تا به این جای کار نیز معتقدم ذهنیت و جهت‌گیری خوبی کسب کرده ام.

دومین روز از رویداد استارتاپی «طلوع برکت»/ تکمیل ایده‌های خلاق قرآنی و کارآفرین
یادآور می‌شود، رویداد استارتاپی «طلوع برکت»، ۲۸ تا ۳۰ آذرماه در مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان واقع در میدان ونک، خیابان ملاصدرا، تقاطع بزرگراه کردستان به سمت شمال، کوچه زاینده رود شرقی، ساختمان شماره ۲۴ برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت evand.com مراجعه یا با شماره ۶۶۴۱۰۱۸۰ تماس حاصل کنند.
کلیه حقوق برای مرکز رشد سازمان فعالیت های قرآنی دانشگاهیان کشور محفوظ بوده و بازنشر مطالب منتشر شده تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.