در کوالالامپور صورت گرفت؛ بررسی زمینه‌های همکاری جهاد دانشگاهی با دانشگاه «پوترا»ی مالزی

در کوالالامپور صورت گرفت؛ بررسی زمینه‌های همکاری جهاد دانشگاهی با دانشگاه «پوترا»ی مالزی

زمینه‌های همکاری جهاد دانشگاهی با دانشگاه «پوترا»ی مالزی در عرصه‌های مختلف طی جلسه‌ای با حضور نمایندگان این دو نهاد در کوالالامپور، پایتخت مالزی بررسی شد.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در این جلسه که امروز، ۱۹ اردیبهشت‌ماه، در دانشکده عمران دانشگاه «یو پی ام» مالزی برگزار شد، سیدعلی نادر دهقانی، رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان، سمیه قربانی، معاون فناوری مرکز رشد این واحد، زهرا کامیاب، عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی و همچنین فرزاد حجازی، عضو هیئت علمی دانشگاه دولتی «پوترا»ی مالزی و مسئول فن‌آوری و نوآوری دانشکده مهندسی حضور داشتند.
در این جلسه در خصوص پتانسیل‌های موجود جهت همکاری‌های مشترک در حوزه تقویت و راه‌اندازی استارتاپ‌ها(شرکت‌های کارآفرین نوپا) و همچنین برگزاری نمایشگاه‌های مشترک مذاکراتی انجام و قرار شد تفاهم‌نامه مشترک به منظور برگزاری دوره‌های اموزشی و نمایشگاه‌های مشترک امضا واز تجربیات مفید دو کشور در این زمینه استفاده شود.
فرزاد حجازی، نماینده دانشگاه پوترا در جلسه امروز در کوالالامپور در گفت‌و‌گو با ایکنا با اشاره به موضوعات مورد بررسی در این جلسه گفت: در این جلسه نحوه همکاری و ارتباط بین جهاد دانشگاهی و پارک فناوری دانشگاه «پوترا»ی مالزی و چگونگی بهره‌مندی ایران از تجربه مالزی در زمینه‌های مختلف از جمله صنعت حلال، توریسم اسلامی، توریسم سلامت و صنعت طراحی اسلامی بررسی شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه دولتی پوترا افزود: این جلسه با توجه به سیاست ایران مبنی بر تقویت اعتمادسازی در عرصه بین‌الملل و افزایش اعتماد و اشتیاق مالزیایی‌ها برای تعامل و ارتباط با ایران وعلاقمندی این کشور به استفاده از تجربیات مالزی در توسعه و انتقال تکنولوژی‌ها برگزار شد.
وی تصریح کرد: همکاری در زمینه صنعت حلال از مباحث مطرح‌شده در جلسه بود، مالزی از دیرباز هزینه‌های زیادی را در این صنعت صرف کرده و اقدامات، مطالعات و پژوهش‌های زیادی را در حوزه محصولات غذایی، دارویی، بهداشتی و آرایشی انجام داده است و این کشور امروز به عنوان مرکز صنعت حلال شناخته می‌شود، بنابراین یکی از زمینه‌های همکاری ایران و مالزی می‌تواند در این حوزه متمرکز شود و ایران می‌تواند از تجربیات مالزی در صنعت حلال از جمله تأسیس آزمایشگاه‌های مجهز حلال بهره‌مند شود.
نماینده دانشگاه پوترا برای انتقال تکنولوژی و فن‌‌آوری‌های نوین به خاورمیانه در ادامه بیان کرد: دیگر موضوع مورد بررسی در جلسه همکاری در زمینه توسعه گیاهان دارویی بود، در ایران حدود ۱۸۰۰ گونه متفاوت از گیاهان دارویی شناسایی شده است که به دلیل نبود تکنولوژی مناسب به طور کامل تبدیل به فرآورده‌های دارویی نمی‌شود، مالزی در این زمینه فعالیت‌های شاخصی انجام داده و دستاوردهای مهمی کسب کرده و در صنعت گیاهان دارویی کشوری به نام و پیشرفته است، اگر بتوان تکنولوژی این نوع صنعت را از مالزی به ایران انتقال داد، تحول چشمگیری را در این حوزه شاهد خواهیم بود؛ زیرا ایران مناطق اقلیمی متفاوتی از جمله دشت‌ها و کوه‌هایی دارد که گیاهان دارویی زیادی در آن‌ها رشد می‌کند.
مسئول فن‌آوری و نوآوری دانشکده مهندسی دانشگاه پوترا فراهم‌کردن زمینه‌های همکاری در حوزه توریسم اسلامی با هدف توسعه این صنعت در ایران را از دیگر مباحث مطرح‌شده در جلسه با مسئولان جهاد دانشگاهی عنوان کرد و گفت: مالزی سالانه پذیرای گردشگران زیادی از کشورهای مختلف بوده و در حوزه جذب گردشگران مسلمان شناخته شده است، این کشور تجربیات زیادی در این نوع صنعت دارد که می‌توان از آن برای توسعه توریسم اسلامی در ایران بهره‌مند شد. زمینه جذب توریست در ایران وجود دارد و شهروندان مالزیایی و دیگر کشورهای که علاقمند به ایران و فرهنگ عنی کشورمان هستند، هم می‌توانند به ایران بیایند و بالعکس.
فرزاد حجازی افزود: در ادامه جلسه موضوع تقویت توریسم سلامت اسلامی در ایران بررسی شد، ایران به دلیل برخورداری از پتانسیل بسیار بالایی در زمینه درمان و امکانات درمانی دارد و در بین کشورهای منطقه خاورمیانه حرف‌های زیادی در این نوع صنعت برای گفتن دارد و می‌تواند این نوع صنعت را با اعتمادسازی بیشتر و بهره‌مندی از انتقال تکنولوژی توسعه دهد.
حجازی تصریح کرد: در بخش پایانی جلسه تعامل و همکاری در زمینه صنعت طراحی اسلامی شامل پارچه، لباس اسلامی و معماری اسلامی بررسی شد، با وجود ذوق و سلیقه بسیار بالای ایرانیان در فرهنگ و هنر اسلامی، ایران پناسیل بالایی در این زمینه دارد و می‌تواند برای توسعه هر چه بیشتر این نوع صنعت از تجربیات مالزی در این حوزه بهره‌مند شود.
وی در پایان روند تجاری‌سازی محصولات فرهنگی اسلامی و فن‌آوری‌هایی را که در دو کشور وجود دارد، از دیگر مباحث مطرح‌شده در جلسه برشمرد و بیان کرد: در این جلسه مقرر شد در زمینه‌های فوق دوره‌های آموزشی، کارگروه‌ها و سمینارها در دو کشور برگزار شود، ما می‌توانیم دوره‌های آموزشی را در دانشگاه پوترا برگزار کنیم، اساتید خبره را به ایران بفرستیم و همچنین قرار است در آینده تفاهمنامه‌هایی در این زمینه امضا شود.

در کوالالامپور صورت گرفت؛ بررسی زمینه‌های همکاری جهاد دانشگاهی با دانشگاه «پوترا»ی مالزی
کلیه حقوق برای مرکز رشد سازمان فعالیت های قرآنی دانشگاهیان کشور محفوظ بوده و بازنشر مطالب منتشر شده تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.