رحیم خاکی سرپرست مرکز رشد واحدهای فناور هنر قرآنی جهاددانشگاهی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص رویدادهای استارتاپی طلوع برکت گفت: جهاد دانشگاهی با راه اندازی مرکز تخصصی فعالیت های قرآنی دانشجویان و تبدیل آن به سازمان قرآن دانشگاهیان در جهت خلق ایده های جدید و کمک به توسعه فعالیت های قرآنی در کشور و جهان اسلام پیشگام بود.

وی ادامه داد: با شکل گیری این سازمان و ایجاد مراکز تخصصی قرآنی از جمله خبرگزاری قرآن، شکل گیری مسابقات بین المللی دانشجویان، تشکیل جشنواره ملی دانشجویان کشور و تبدیل پژوهش های قرآنی به پژوهش های میان رشته ای قرآن و تولیدات متنوع دیگر این سازمان شکل گرفت.

خاکی با تاکید بر اینکه در حوزه اشتغال و بازار کار اسلامی مرکزی تحت عنوان مرکز رشد واحدهای فناور هنرهای قرآنی تاسیس شد، افزود: این مرکز پیوسته در جهت کمک به شکل گیری استارتاپ های اسلامی قرآنی با راه انداختن رویداد های استارتاپی تحت عنوان طلوع برکت در دانشگاه ها و مراکز تخصص از جمله نمایشگاه قرآن و یا اربعین و برخی مراکز دینی اسلامی قرآنی زمینه ای را برای کشف ایده های برتر مهیا کرده است.

وی ادامه داد: این فعالیت در جهت شناسایی گروه هایی است  که بتوانند  ایده های خلاقانه را تبدیل به محصول کنند. همچنین جهاد دانشگاهی با تمام ابزارها از جمله رسانه ها در جهت تبلیغ کمک خواهد کرد. حضور شبکه های تخصصی مانند شبکه قرآن و رادیو قرآن و بعد از آن نیز توسعه همکاری ها با صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ، بنیاد ملی نخبگان و همه مجموعه هایی که می توانند کمک کنند به شکل گیری جریان جدید و خلاقانه در موضوع اسلامی وقرآنی مدنظر جهاد دانشگاهی است.

خاکی با اعلام اینکه در بازار بین المللی، سهم عمده ای محصولات دینی و اسلامی را شامل می شود، ادامه داد: هرساله میلیون ها مسلمان در بازار مکه و مدینه محصولات عمدتا چینی را خریداری می کنند. چینی که بازار جهان اسلام را قبضه کرده و همه محصولات آن را با کیفیت های نازلی تولید و صادر میکند و مسلمانان در این حوزه غفلت های چندین ده ساله دارند.

سرپرست مرکز رشد واحدهای فناور هنر قرآنی جهاد دانشگاهی افزود: محصولات ملموسی که هر روزه مصرف می شود می تواند مد نظر این رویداد قرار بگیرد و در ادامه شرکت هایی شکل بگیرند که  استانداردهای بهتر و ایجاد در آمد بیشتر بازارهای جهان اسلام را تدارک بینند.

وی با اعلام فعالیت ها در مرکز رشد افزود: در مرکز رشد فناوری ها تلاش می کنیم ابتدا رویداد ها را پخته تر کنیم و بتوانیم و با استفده از اساتیدی مشاور تخصصی اطلاعات این حوزه و تکنینک ارائه آن را بروز کنیم  و هم در نحوه کیفیت و برگزاری این رویداد ها،اطلاع رسانی و تبلیغات و جذب ایده های مناسب تلاش مضاعف کنیم.

این فعال قرآنی با اعلام اینکه از سال ۹۵چنین رویداد و استارتاپ قرآنی در کشور برگزار شده است تصریح کرد:در ۱۴ رویدادی که برگزار شد رعایت حداقل ها بوده است .از آنجایی که این حوزه برای ما جدید استما همه محتو و ابزار های را در اختیار نداریم.

خاکی عنوان کرد: تلاش می کنیم تا رویداد به رویداد کیفیت بالاتر برود و شاهد محصولاتی باشیم که از این تلاش ها در جامعه ارائه می شود وبا استقبال مخاطبان کشور و منطقه قرار میگیرد.

وی ادامه داد: از بین ۲۷ ایده ای که در طول این مدت انتخاب، استقرار و حمایت برای تولید محصول شد نزدیک به حدود هفت الی هشت ایده را به محصول رساندیم و شرکت ها به دوره بلوغ خودشان رسیدند و درحال حاضر ۸ مجموعه در مرکز مستقر هستند و گروه هایی که در رویدادها انتخاب می شوند هم میزبانی خواهیم کرد.

وی با اشاره به عدم موفقیت بعضی از گروه ها اظهار داشت: گروه هایی که برتر نشده و یا انتخاب نگردیدند مورد مطالعه مجدد قرار خواهند گرفت و این شانس را به آنان خواهیم داد که به کمک اساتیدی که در کلینیک گپ و گفت کسب و کار های اسلامی هستند ایده شان را دوباره بازبینی کرده و اگر قابلیت حمایت بود آن ها را پیگیری خواهیم کرد.

در پایان خاکی ابراز کرد: با نظر همکاران این عرصه این رویدادهای سالانه را به رویدادهایی سه ماهه تبدیل خواهیم کرد که بتوانیم در دانشگاه ها و شهرهای بزرگ دیگر تجربه کنیم و کمک کنیم این کار بزرگ توسعه پیدا کندکه هدف ما از رویداد طلوع برکت حرکت به سمت توسعه و کسب ایده های خلاق  در راستای قرآن و اسلام است.

تاریخ :‌ 4 آبان 1397, 12:42 بازدید : 84